Pasiruošimas – pusė darbo.

Prieš atvykstant į garso įrašų studiją kiekvienas atlikėjas arba grupė privalo tinkamai pasiruošti ir nesvarbu ar grojate pop, rock, jazz, folk, hip hop, reggae, punk ar kitu stiliumi. Atrodytų tai yra savaime suprantamas dalykas, tačiau dėl skirtingų priežasčių atlikėjai tam nesuteikia reikiamos svarbos ir tiesiog atsipalaiduoja suradę geriausią kainos pasiūlymą ir užsirezervavę laiką studijoje. Tiesa, daug kas priklauso nuo garso inžinieriaus ar prodiuserio, bet tikiu, jog mažų mažiausiai tiek pat priklauso nuo pačių muzikantų ir jų pasiruošimo.

Džiaugiuosi, kai Boyar Studio klientams prieš įrašus iškyla klausimų, nes atsirandančios diskusijos ar net ginčai yra produktyvios audio įrašų sesijos garantas.

Norėdamas, kad Jūsų patyrimai muzikos įrašų studijoje susiklostytų kuo sklandžiau nepriklausomai kur įsirašinėjate Vilniuje ar kitame Lietuvos mieste, išskyrėme esminius dalykus į kuriuos patariame atsižvelgti prieš įžengiant į įrašų studiją.

Šie 10 elementarių dalykų, Jums padės:

  • Derintuvasnusistatyti realius įrašų tikslus ir labiau mėgautis įrašymo procesu;
  • įvertinti turimas galimybes bei jas efektyviai panaudoti; 
  • negaišti laiko veltui, tuo pačiu sutaupant pinigų.

 

Mokėjimas

Jeigu kas paklaustų, kas svarbiausia prieš įsirašant? Nedvejodamas atsakyčiau - norimų įrašyti partijų mokėjimas. Daina privalo būti surepetuota taip tvirtai, kad kuo mažiau laiko būtų gaištama atlikimo taisymams ir kuo daugiau laiko skiriama kūrinio suvedimui. Tikrai įmanoma patenkinamą įrašą pataisyti į gerą, bet kodėl neskirti to laiko gero įrašo pavertimui puikiu?

Metronomas 

Iš anksto nuspręskite ar norite įsirašinėti su metronomu ar galite apsieiti ir be jo, t.y. pasikliaudami ritmo sekcija (dažniausiai būgnininku). Daugeliu atveju patartina įsirašinėti su metronomu, nes tai sutvirtina ritmo jausmą, tačiau būtina prieš tai su metronomu pasipraktikuoti repeticijos metu.

Struktūra

Įsitikinkite, kad žinote kompozicijų struktūrą ir ją paruoškite inžinieriui. Visi muzikantai turi sutarti, pavyzdžiui, kuri dainos dalis bus vadinama priedainiu, o kuri bus prieš-priedainis?

Dainos struktūra

Tempas

Teisingo, t.y. ne per greito ar ne per lėto dainos tempo nustatymas ir jo laikymąsis, padės maksimaliai susitiprinti siekiamą perteikti jausmą. Jeigu tempas dainos metu keičiasi, užsirašykite kurioje kompozicijos vietoje ir kaip jis keičiasi ir pasakykit inžinieriui.

Vientisumas

Muzikantai privalo išmokti ir atlikti dainų partijas vienodai kiekvieną kartą. Net jeigu tai avangardinis džiazas, atlikimo vientisumas užtikrins kokybišką atlikimą.

Planavimas

EfektaiAtsiradęs įkvėpimas tikrai keičia vėjo kryptį, bet planavimas padės pasiekti nustatytų tikslų ir nepritrūkti laiko. Jeigu yra galimybė, susitikus su garso inžinieriumi iš anksto reikia aptarti būsimo įrašo skambesį, išsakant visus norus pateikiant pavyzdinius kitų grupių įrašus arba nurodant kas patiko arba nepatiko ankstesniuose grupės dainų suvedimuose. Pasitarus su garso inžinieriumi arba prodiuseriu svarbu kuo tiksliau išsiaiškinti, ko galima pasiekti per numatytą laiką ir nepervertinti savo pasiruošimo galimybių. Būkite atviri pasiūlymams ir klauskite jei dvejojate.

Dienotvarkė

Patariame susidėlioti preliminarų dienos planą, t.y. koks instrumentas kada bus įrašomas bei kada bus pradedamas suvedimas? Tai padės muzikantams būti žvaliems, nes jie galės atvykti tą valandą kai jų reikės, o nelaukti savo dvidešimties minučių solo pusę dienos, stebint būgnų įgarsinimą ;) Nepamirškite numatyti laiko pietums, nes tai padės išlikti energingiems ir atsiradusi pertrauka leis grįžti prie darbų prasiblaškiusiems. Nepamirškite, kad punktualumas ir dviejų darbų vienu metu atsisakymas yra meistro savybės. Skirkite tą dieną – tik Jūsų dainai!

Instrumentai

Gitaros stygosPasirūpinkite muzikos instrumentais ir jų darna. Visi naudojami audio apdorojimo prietaisai ar efektai turi veikti kokybiškai.

Jeigu reikia, gitaroms turi būti pakeistos stygos, o būgnams aptemptos naujos plėvės. Dažnai įrašai vyksta savaitgalio metu, kai muzikos prekių parduotuvės būna uždarytos. Dėl to pasirūpinkite atsarginiais keičiamų dalių komplektais (gitaros stygos, būgnų lazdelės, liežuvėlis pučiamajam instrumentui). Prieš kiekvieną įrašą pasitikrinkite darną, jei įmanoma visiems muzikantams naudokite vieną ir tą patį derintuvą (tiunerį).

Nusiteikimas

Kartu su grupės nariais pasižadėkite pamiršti esamus nesutarimus ir nesiginčyti vardan bendro tikslo – dainos ir jos įrašo. Turite veikti kaip viena komanda, kad įveiktumėte iškylančias kliūtis ir priimtumėte teisingus sprendimus.

Savijauta 

Pasistenkite nepervargti, nepadauginti alkoholio ir gerai išsimiegoti dieną prieš įrašus, nes yra apmaudu kai bloga savijauta trukdo susikonecentruoti ir kokybiškai atlikti kompozicijos.

Tikiuosi ši santrauka Jums pravers ir Jūsų muzika atsidūrus muzikos įrašų parduotuvėje liks įvertinta klausytojų!

Jaroslavas Bobrovas

Skaityti daugiau: kaip pasirinkti tinkamiausią dainos įrašymo būdą garso įrašų studijoje?