Galimybių žinojimas padeda pasirinkti.

Menas šiuo atveju ne išimtis. Tiesa, muzikoje taisyklių laikymasis nėra svarbiausia, tačiau jos padeda pasiekti rezultato greičiau. Pradedančiam muzikantui arba pirmą kartą susiduriančiam su įrašais - teisingi kriterijai yra atspirties taškas, kuris neleis išblėsti įkvėpimui, bandant nuspręsti nuo ko pradėti.

Nagrinėjamu atveju, suprasti garso įrašų studijos procesų pagrindus yra nesudėtinga ir itin naudinga.

MIDI kontrolerisPasirinkus tinkamiausią kūrinio įrašymo būdą:

  • greičiau pasiekiamas norimas rezultatas;
  • maksimaliai išnaudojamas turimas laikas;
  • sutaupomi pinigai, o kartu pilkosios muzikaliosios ląstelės.

Žinoma, Jums tai patars garso inžinierius arba už Jus nuspręs prodiuseris, bet iš anksto žinodami įmanomus variantus ir susijusias laiko sąnaudas, galėsite juos pasiūlyti ir svarbiausia argumentuotai pagrįsti.

MIDI, DI ar GYVAI?

Mažo ir vidutinio dydžio garso įrašų studija, tokia kaip Boyar Studio, įsirašymo būdus skirsto, priklausomai ar juos norite įsirašyti GYVAI ar ne. GYVAI šiuo atveju reiškia įrašymo principą, o ne patį atlikimą, nes grosite tikrai Jūs, o ne Mr. Computer.

Trumpai, apie terminologiją:

MIDI išėjimasMIDI (angl. Musical Instrument Digital Interface) - yra protokolas, kurio pagalba elektroniniai instrumentai gali būti sujungti tarpusavyje.

DI (angl. Direct Injection arba Direct Input) - paprastai kalbant, tai dėžutė, kuri leidžia elektrinę ar bosinę gitarą pajungti tiesiai į mikšerinį pultą, nenaudojant papildomo stiprintuvo.

Instrumentus, kurie turi galimybę siųsti MIDI informaciją, tokie kaip elektroniniai būgnai ar sintezatoriai, yra lengva įrašyti būtent taip ir labai patogu koreguoti gautus/įrašytus duomenis. Tokiu būdu, natas ir su atlikimu susijusius parametrus galima keisti vėliau. Dėl to, MIDI yra populiarus pasirinkimas audio reklamos klipų gamyba užsiimančiose studijose, kur kompoziciją tenka koreguoti kelis kartus ir per trumpą laikotarpį.

Gitarų atveju, kurios MIDI išėjimo neturi, galima įrašyti DI būdu. Naudojant DI yra įrašomas sustiprintas nuogas gitaros nuėmėjų signalas ir tuomet atitaikomas reikalingas skambesys su gitaros kubų ir efektų simuliatoriais.

MIDI ir DI privalumai:

  • DI dėžutėįrašytą partiją galima lengvai taisyti;
  • didelis ir lankstus garsų pasirinkimas;
  • sutaupoma daug laiko.

MIDI ir DI trūkumai:

  • atlikimas gali skambėti per tiksliai, t.y. dirbtinai, mechaniškai;
  • naudojami garsai gali pasikartoti kitų atlikėjų kūriniuose.

Programos leidžia gyvų instrumentų įrašus (būgnus ar net vokalą), paversti MIDI natomis, o kalbant apie DI įrašytą signalą, pavyzdžiui gitaros, galima paleisti į stiprintuvą su kolonėle ir vėl įrašyti gyvą garsą per mikrofoną. Abu variantai yra tarpiniai, reikalaujantys papildomų laiko sąnaudų.

Įrašų seka

Muzikinius kūrinius galima įrašyti kartu, grojant visiems muzikantams išvien ir pavieniui, atskirai įrašant kiekvieną instrumentą. Tai yra vienas esminių audio gamybos proceso metu iškylantis klausimas. Pavienių instrumentų įrašymas vyksta kai kitų muzikantų jau įrašytos partijos grojamos atlikėjo ausinėse, o įrašomas tik grojantis instrumentas.

Vienu ir kitu atveju galima sutaupyti daug laiko, bet tai priklauso nuo Jūsų profesionalumo ir kitų aplinkybių. Įrašyti visus kartu galima labai greitai ir, svarbiausia, pagaunant magiškąjį atlikimo momentą - sinergiją.

MIDI arba mikrofonaiReikia aiškiai suprasti, kad jei vienas iš instrumentų suskambės blogai, teks visiems bandyti iš naujo. Be to, įrašant kartu sumažėja kūrinio suvedimo galimybės, tačiau tai gali būti tiek teigiama, tiek neigiama savybė.

Dažnai daina palyginama su namu, o dainos įrašymas atskirai sutapatinamas su namo statymu. Iš pradžių statomi pamatai - būgnai, tuomet sijos - bosinė gitarai, vėliau montuojama visa kita, pagal svarbą - gitaros, klavišiniai, pučiamieji, o vokalas paliekamas pabaigai.

Konstruojant dainą kaip namą, svarbu nepamesti pradinės energijos. Tai galima pagyvinti, metronomo pašalinimu iš ausinių, po to kaip įrašomi būgnai. Kitas būdas yra būgnininkui į ausines groti dainos neišdirbtą įrašą, kad grupės jausmas jį įkvėptų, o vokalas padėtų orientuotis struktūroje.

Patyręs prodiuseris, neleis per daug užsižaisti ieškant to vienintelio ir nepakartojamo skambesio, nes užbaigtas namas su stogu geriau negu tik labai kokybiški pamatai.

Taigi, reikia realiai apsibrėžti savo galimybes ir gerai pasiskaičiuoti laiką.

Aukso pjūvis

Gitara laikrodisStudijoje laikas bėga nenumaldomai. Panašiai kaip lošimo namuose, čia nėra sieninių laikrodžių ir langų. Tačiau ne dėl to, kad klientui sumažėtų laiko pojūtis, o dėl laikrodžio skleidžiamų garsų ir garso izoliacijos reikalavimų.

Rezultatas priklauso nuo laiko, tačiau nustačius įrašų tikslą ir protingai suderinus anksčiau aptartus įrašymo būdus, maksimaliai išnaudojamas turimas valandų skaičius. Taip randamas tinkamiausias muzikinio projekto įrašymo sprendimas. 

Pavyzdžiui, būgnai yra vienas sudėtingiausių instrumentų įrašymui ir suvedimui. Dėl to, juos įrašius MIDI, bus sutaupyta daug laiko, o įrašo natūralumą kompensuos GYVAI įrašytos gitaros.

Dėl aptartų subtilybių, Boyar Studio savo klientams pataria tokius standartinius variantus, atsižvelgiant į siekiamą rezultatą. Jie Jums padės orientuotis kiek laiko užtrunka skirtinga produkcija.

Per 2 darbo dienas arba 14 darbo valandų, kai grupės sąstate yra būgnai, bosinė gitara, akustinė ar elektrinė gitara, klavišiniai ar sintezatorius, vokalas ir pritariamasis vokalas galimi tokie variantai:

  • 1 pro-įrašas;
  • 4 demo įrašai;
  • 10 ir daugiau neišdirbti įrašai.

Jaroslavas Bobrovas

Skaityti daugiau: 10 patarimų, kaip pasiruošti prieš atvykstant į garso įrašų studiją?